Feedback

Tel: +48603527751

biuro@pokonaj-bariery.pl

Materace przeciwodleżynowe

Osoby przez długi czas unieruchomione w łóżku  są narażone na powstawanie odleżyn. Odleżyny powstają w miejscach gdzie przez dłuższy czas i systematycznie kość naciska na tkankę, przygniatając ją do podłoża i uniemożliwiając właściwe ukrwienie. Równie często odleżyny pojawiają się w wyniku niewłaściwej pielęgnacji chorego czy działania na ciało czynników zewnętrznych – źle dobrane łózko, nieprzewiewna i sztywna pościel czy nieodpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Powstają wówczas zmiany martwicze w postaci zaczerwienień skórnych aż po głębokie rany sięgające do kości. Aby zapobiegać ryzyku pojawienia się odleżyn, niezbędnym dodatkiem do łóżka rehabilitacyjnego są materace przeciwodleżynowe.

Materace przeciwodleżynowe mają za zadanie zmniejszać ucisk na ciało chorego, który przez długi czas pozostaje w pozycji leżącej. Obecnie na rynku dostępne są dwie podstawowe wersje – materace zmiennociśnieniowe i stałociśnieniowe. Pierwsze wymagają osprzętu dodatkowego w postaci pompy dostarczającej powietrze do poszczególnych komór i filtrów. Materace stałociśnieniowe są zwykle wykonane z wysokiej jakości pianki poliuretanowej, odpowiednio przyciętej i wyprofilowanej w strefach zagrożenia odleżynami. Mogą mieć wbudowane specjalne tunele lub wkładki żelowe. Dobrej klasy materace przeciwodleżynowe posiadają powłoki zapewniające odpowiednią wentylację i jednocześnie nieprzepuszczające do wnętrza płynów fizjologicznych. To zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów. Jednocześnie dają się łatwo i skutecznie czyścić powszechnie dostępnymi środkami.

Co ważne, tak jak konstrukcja łóżka, również materace przeciwodleżynowe muszą zostać właściwie dobrane do potrzeb i stanu zdrowia chorego. Istotny jest wiek, waga i ulubiona możliwa pozycja chorego. Nasz sklep oferuje materace do różnych zastosowań – zarówno stało- jak i zmiennociśnieniowe. Są to produkty różnych parametrach i wielkościach, spełniające sanitarne normy jakości i bezpieczeństwa oraz gwarantujące komfort i wygodę użytkowania.