Feedback

Tel: +48603527751

biuro@pokonaj-bariery.pl

Balkoniki i podpórki

Pośród szerokiej gamy urządzeń wspomagających osoby niepełnosprawne i niedołężne pewna grupa produktów jest zwyczajowo przypisywana do osób starszych. Najbardziej charakterystyczne w tym zakresie są wszelkiego typu balkoniki i podpórki. Faktycznie, pośród młodych osób i dzieci z dysfunkcjami ruchu bardzo niewielki odsetek wykorzystuje ten właśnie sprzęt rehabilitacyjny. Przyjęło się, że balkoniki stanowią nieodłączny atrybut niedołężnej starości, stąd taki a nie inny stosunek do ich funkcjonalności.

W odniesieniu do sprzętów pomagających zachować równowagę, balkoniki i podpórki wypadają znacznie lepiej niż na przykład kule czy laski. Stąd wielka ich popularność właśnie u seniorów, wśród których liczną grupę stanowią osoby mające problem z samodzielnym chodzeniem. W tym zakresie balkoniki i podpórki sprawdzają się jako bardziej stabilne i tym samym bezpieczne urządzenia. Oczywiście nie jest to jednorodna grupa i zależnie od konstrukcji mają one nieco inne przeznaczenie. Podstawowy podział obejmuje balkoniki stacjonarne i mobilne. Pierwsze mają nóżki zakończone antypoślizgowymi osłonami, drugie natomiast są wyposażone w kółka i hamulce. Są również modele kombinowane, posiadające i nóżki i kółka w różnych wariacjach. Zwyczajowo modele stacjonarne są nazywane podpórkami, pozostałe – to balkoniki.

Kolejny podział dotyczy miejsca użytkowania balkoników. Do użytku domowego przeznaczone są balkoniki i podpórki o prostej konstrukcji, bez zbędnych dodatków. Wersje przeznaczone do użytku w terenie, na przykład na zakupach, mogą być wyposażone w pojemne kosze na zakupy albo wygodną półeczkę. Ta ostania może służyć zarówno jako podstawka na torebkę, jak i stać się wygodnym siedziskiem, często zaopatrzonym w bezpieczne oparcie pleców.

Poniżej znajdują się popularne i sprawdzone modele balkoników i podpórek, dedykowane mniej i bardziej aktywnym użytkownikom. Są wykonane z lekkich i trwałych materiałów, odporne na zużycie i czynniki zewnętrzne oraz wyposażone w dodatkowe udogodnienia, jak uchwyt na kule, koszyki zakupowe czy siedziska. Niektóre modele można składać do niewielkich rozmiarów, co znacznie ułatwia ewentualny transport.