Wózki elektryczne joystickowe

Postępująca automatyzacja i robotyzacja nie omija również takiej dziedziny jak artykuły medyczne służące do wspomagania osób niepełnosprawnych, do których należą również wózki inwalidzkie. Pierwszym ważnym krokiem w kierunku automatyzacji wózków dla niepełnosprawnych było wyposażenie ich w napęd elektryczny (wózki elektryczne dla osób starszych). Początkowo były to elementy wspomagające elektrycznie wózki ręczne. Potem pojawiły się jednostki sterowane wyłącznie za pomocą przycisków czy innych urządzeń sterujących, czyli pierwsze modele dzisiejszych wózków elektrycznych takie jak skuter elektryczny dla niepełnosprawnych. Od tego czasu kolejne produkty ewoluowały, dając niemal nieograniczone możliwości sterowania. Panele przyciskowe ustąpiły miejsca wygodnym gałkom, czyli najbardziej popularnym obecnie dżojstikom (z ang. joystick) w jakie wyposażone jest np. wózek inwalidzki elektryczny oraz wózek inwalidzki elektryczny terenowy. Ale na tym nie koniec ewolucji. Postęp naukowy umożliwił zastosowanie systemów sterowania za pomocą głosu, ruchu gałek ocznych czy ustami i językiem. Obecnie pracuje się nad możliwością sterowania „umysłem”, czyli z wykorzystaniem fal mózgowych EEG. Jednak na obecnym etapie rozwoju najpopularniejsze i wszechstronnie wytestowane są wózki elektryczne joystickowe.

Kategoria obejmująca wózki elektryczne joystickowe powstała na potrzeby wyszczególnienia tego rodzaju sterowania w różnych typach wózków. Pośród modeli pokojowych, uniwersalnych i typowo terenowych system sterowania joystkickiem jest najbardziej rozpowszechniony. To wygodny i intuicyjny sposób, pozwalający na samodzielność osobom o bardzo ograniczonej ruchomości kończyn górnych. Przy tym sterowanie jest bardzo precyzyjne i umożliwia szybką reakcję na niespodziewane bodźce. Panel z gałką można montować dla osób prawo- i leworęcznych, a często daje się on przekładać zależnie od bieżącej potrzeby. Wielkość i kształt manipulatora jest zawsze dobrany tak, aby umożliwił precyzyjne sterowanie wózkiem bez większego wysiłku ze strony użytkownika. Również zakres sterowalności jest dobierany indywidualnie, zależnie od stanu użytkownika oraz możliwości danego modelu wózka.

Nasz sklep posiada bogatą ofertę wózków sterowanych joystickiem. Szeroka gama urządzeń sterujących oraz wózki o różnym przeznaczeniu pozwalają precyzyjnie dobrać model odpowiedni dla każdego użytkownika.

Poznaj produkty producentów:

– w tym również wózek elektryczny mayera optimus2

Wyświetlanie jednego wyniku