Podnośniki pionowe

Jednym z najbardziej uniwersalnych rozwiązań projektowych likwidujących bariery architektoniczne są wszelkiego rodzaju windy schodowe. Poza urządzeniami przeznaczonymi pod wysoką zabudowę wielorodzinną i biurową, kolejnymi w tej grupie są podnośniki pionowe. To konstrukcje służące do przemieszczania się pomiędzy piętrami, dostosowane głównie do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wygląd podnośników łudząco przypomina windy, jednak są one znacznie lżejsze konstrukcyjnie, prostsze w montażu i eksploatacji oraz znacznie tańsze. Ich niewątpliwą zaletą jest brak szybu, co znacznie zmniejsza wymogi projektowe budynku, w którym się je montuje.

Podnośniki pionowe – jak sama nazwa wskazuje, poruszają się w pionie, umożliwiając bezpieczne i szybkie przemieszczanie się wózka inwalidzkiego pomiędzy kondygnacjami. Stanowią alternatywę dla platformy przyschodowej, która porusza się wzdłuż biegów schodowych. Oferują transport w czasie równoległym do osób poruszających się po schodach. Dla odmiany, platformy zamontowane na wąskich biegach schodowych wymuszają kolejność przemieszczania się wzdłuż ciągu. Od platform odróżnia je również konieczność wygospodarowania określonej, na szczęście niewielkiej – powierzchni w pobliżu traktu komunikacyjnego.

Parametry konstrukcyjne i użytkowe podnośników są mocno zróżnicowane. W ofercie rynkowej popularne są zarówno podnośniki pionowe niskiego, jak i wysokiego podnoszenia. Pierwsza grupa obejmuje konstrukcje tanie i uniwersalne – sprawdzające się zwłaszcza w domach jednorodzinnych lub jako podjazd zewnętrzny do budynku użyteczności publicznej. Druga grupa umożliwia transport do wysokości kilkunastu metrów, co daje sprawne skomunikowanie nawet kilku kondygnacji. Zarówno jedne, jak i drugie podnośniki nadają się do montażu wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Ich nośność dochodzi nawet do 400-500kg. Możliwość i zasady montażu podnośników określają ściśle przepisy prawa budowlanego.

Oferta naszego sklepu obejmuje podnośniki pionowe napędzane siłownikami elektrycznymi lub śrubowo. Nadają się do dowolnych wnętrz – mieszkalnych i użytkowych, niwelując różnicę od kilkudziesięciu centymetrów aż do kilku kondygnacji. Zarówno opcje wyposażenia jak i kolorystyka i całościowy design ustala się indywidualnie. Poza niezawodnością i bezpieczeństwem użytkowania, urządzenia te zapewniają wysoki komfort użytkowania. Właściwie wkomponowane w przestrzeń będą nie tylko ułatwiały codzienne życie, ale z powodzeniem staną się walorem architektonicznym wnętrza.

Zobacz również: