Gwarancja nowych schodołazów kroczących

Rozsądek gwarancją bezpieczeństwa i komfortu.

gwarancja-nowych-schodolazow-kroczacychZakup urządzeń wspomagających transport osób niepełnosprawnych zwykle wiąże się z dużymi wydatkami, dlatego zawsze powinien być dobrze przemyślany. Nie warto decydować się pod wpływem chwili lub przypadkowej reklamy, ale doświadczenie podpowiada, że nie warto również skrajnie oszczędzać. Zakupiony sprzęt musi być dobrze dopasowany i spełniać potrzeby osoby niepełnosprawnej, która będzie jego długotrwałym użytkownikiem. Nie powinna męczyć się, ani tym bardziej narażać swojego bezpieczeństwa korzystając z zakupu, który jest efektem błędów i niedopatrzeń.

W przypadku wszelkich urządzeń dedykowanych osobom niepełnosprawnym bardzo duży nacisk kładzie się na zapewnienie maksimum komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Poświadczeniem tych cech mają być odpowiednie certyfikaty, normy jakościowe czy gwarancje stanowiące o wysokiej jakości i trwałości użytych materiałów i zastosowanych konstrukcji. Poszukując sprzętów rehabilitacyjnych należy bezwzględnie sprawdzać, czy oferowane produkty posiadają stosowne pisemne dokumenty, a tym samym, czy pochodzą od sprawdzonych i renomowanych producentów i dystrybutorów. W żadnym razie nie poleca się szukać tańszych zamienników niewiadomego pochodzenia, bez atestów i gwarancji producenckich. Ryzyko potencjalnych szkód wyrządzonych w trakcie użytkowania takich sprzętów jest bardzo duże i nie warte zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy.

Na co zwracać uwagę poszukując sprzętów rehabilitacyjnych?

Poniższa odpowiedź będzie oparta na przykładzie schodołazów. To rodzaj ręcznych transporterów elektrycznych umożliwiających przemieszczanie wózków inwalidzkich po schodach bez użycia większej siły. Są to stosunkowo nowe urządzenia na naszym rynku, dopiero zdobywające zwolenników i zadowolonych użytkowników. Stąd wiedza na temat ich zalet i wad oraz parametrów użytkowych jest stosunkowo niska. To samo dotyczy parametrów jakościowych, jakie muszą spełniać te urządzenia, aby móc bezpiecznie z nich korzystać.

Obecnie obserwuje się rosnące zainteresowanie ofertą schodołazów, jako urządzeń prawnie dopuszczonych do użytku w celu likwidowania barier architektonicznych, a nie wymagających dodatkowych nakładów finansowych i technologicznych. To w zasadzie najprostsze rozwiązanie możliwe do zastosowania przez inwestora chcącego wykazać, że posiada urządzenia likwidujące bariery architektoniczne w obiekcie i uzyskać stosowne zgody urzędnicze. Równie prosto jest zakupić schodołaz przez osobę prywatną do transportu wózka inwalidzkiego po schodach – bez konieczności przebudowy domu czy uzyskania zgody zarządcy nieruchomości.

Nowy czy używany?

gwarancja-nowych-schodolazow-kroczacychW obu przypadkach można rozważać zakup urządzeń z rynku wtórnego, jak i urządzeń nowych. Te pierwsze są oferowane w wielu serwisach internetowych oraz w stacjonarnych sklepach zaopatrujących osoby niepełnosprawne i instytucje w sprzęt do rehabilitacji. Ich stan jest zapewne zróżnicowany i w wielu przypadkach określany na podstawie subiektywnej oceny sprzedającego. Na szczęście dobrzy Sprzedawcy oferują przeważnie sprzęt po przeglądzie technicznym i stosownych zabiegach serwisowych, czyli nadający się do bezpiecznego użytkowania. Potwierdzeniem tego są półroczne lub roczne gwarancje na sprawność techniczną urządzenia.

Niewątpliwą zaletą urządzeń całkowicie nowych jest dłuższa żywotność oraz doskonały stan techniczny. Ale to nie wszystko. Najważniejsze jest zapisane na stosownych dokumentach. Dokumentacja nowych schodołazów kroczących zawiera przede wszystkim:

  • certyfikat zgodności CE, co oznacza, że sprzęt spełnia wszelkie wymagane techniczne i jakościowe normy europejskie;
  • powyższy certyfikat CE jest niezbędny do odbioru budowlanego w przypadku zakupu schodołazu przez inwestora likwidującego bariery architektoniczne w nieruchomości;
  • dokładną instrukcję obsługi w języku polskim, dedykowaną konkretnemu modelowi – najczęściej wraz z ofertą dodatkowego przeszkolenia operatora schodołazu przez przedstawicieli sprzedawcy;
  • gwarancję producenta nie tylko na akumulatory ale pozostałe podzespoły schodołazu – należy pamiętać, że urządzenie to ma zapewnić bezpieczeństwo podczas zjazdu po stromych schodach osobom o ograniczonych możliwościach ruchu – nie może zawieść, dlatego wcześniej musi być sprawdzane i testowane, żeby następnie móc gwarantować jego bezawaryjną pracę.