Czy warto kupić używany schodołaz gąsienicowy?
Najtańszy sposób na poprawienie mobilności.
Schodołazy kroczące i gąsienicowe są najbardziej uniwersalnymi urządzeniami pośród wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań wspomagających przemieszczanie się osób niepełnosprawnych. Ich zakup wydaje się najlepszym wyjściem wówczas, gdy potrzebne jest stosunkowo niedrogie i szybkie rozwiązanie ułatwiające transport po schodach osoby na wózku inwalidzkim. Nadaje się do użytku bezpośrednio po zakupie – tzn. nie wymaga kosztownych i czasochłonnych remontów i modernizacji budynku. Dodatkowo ma przystępną cenę i możliwość uzyskania dofinansowania do zakupu. To doskonałe rozwiązanie dla instytucji i budynków użyteczności publicznej, które zobowiązano prawem do podjęcia działań zmierzających do usunięcia barier architektonicznych. Szkoły, przedszkola, placówki zdrowia czy urzędy – wszędzie tam wymagane jest dostosowanie przestrzeni do użytku również dla osób niepełnosprawnych. Schodołaz sprawdza się doskonale, głównie z uwagi na fakt, że w miejscach tych zawsze jest osoba mogąca pomóc niepełnosprawnemu pokonać schody w dowolnym kierunku.
Decydując się na kupno schodołazu należy przeanalizować wszystkie okoliczności determinujące wybór urządzenia najlepiej spełniającego oczekiwania w danym przypadku. Ważne jest zarówno określenie rodzaju potrzebnego urządzenia, jak i rozważenie możliwości zakupu schodołazu używanego.
A zatem – po pierwsze: kiedy schodołaz gąsienicowy?
Schodołaz gąsienicowy jest mobilnym urządzeniem wspomagającym transport osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim. Pomaga likwidować bariery architektoniczne, a przy tym ma uniwersalny charakter. Nadaje się bowiem do transportu niemal każdego rodzaju wózka inwalidzkiego. W odniesieniu do schodołazu kroczącego – dedykowanego dla jednego wózka, schodołaz gąsienicowy ma zdecydowanie szersze zastosowanie. Jest nieco masywniejszy i zwykle cięższy, głównie ze względu na solidną konstrukcję, zdolną udźwignąć osobę niepełnosprawną razem z jej wózkiem. Do tego wytrzymały zestaw gąsienicowy, który również wpływa na masę własną urządzenia.
Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że schodołazy gąsienicowe nadają się do budynków, gdzie korytarze są przestronne a schody nie wymagają skomplikowanych manewrów na wąskich spocznikach międzybiegowych. Ich cena jest nieco wyższa z uwagi na rodzaj konstrukcji i przeznaczenie. Nadal jednak jest to wartość kilku- a nawet kilkunastokrotnie niższa w porównaniu do montażu platform czy podnośników schodowych. Dodatkową zaletą tych urządzeń jest fakt, że nie zajmują przestrzeni w świetle schodów ani korytarza i używa się ich tylko w razie potrzeby. Zatem wszelkiego typu instytucje publiczne i placówki edukacyjne powinny rozważyć zakup schodołazów gąsienicowych, które całkowicie spełniają ustawowe założenie o modernizacji przestrzeni i dopasowaniu jej do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Używany schodołaz gąsienicowy – za i przeciw.
Schodołazy gąsienicowe przemieszczają się po krawędziach kilku schodów naraz, dzięki czemu szybciej niż schodołazy kroczące pokonują biegi schodowe – zarówno w górę jak i w dół. Mają duży zasięg i są wydajne – z ich pomocą można pokonywać wiele kondygnacji. Z tego względu sprawdzają się w budynkach publicznych, gdzie potrzebne jest sprawne przemieszczanie się w różnych kierunkach. Dodatkowo, z uwagi na większe gabaryty, urządzeń tych wygodniej używać na stałe w jednym pomieszczeniu, bez przymusu stałego demontowania i transportowania w bagażniku samochodu.
Kryteria wyboru schodołazu można łatwo zdefiniować. Wystarczy zmierzyć wysokość i szerokość stopni oraz całych biegów schodowych i określić potrzeby potencjalnych użytkowników. Trudniej jest zdecydować, czy warto kupić używany schodołaz gąsienicowy, czy jednak postawić na nowe urządzenie. Tutaj kryteria – poza ceną rzecz jasna – nie są tak jednoznaczne, ale da się je z grubsza zebrać. Oczywiste jest, że urządzenia używane są zdecydowanie tańsze niż nowe, co często ma decydujące znaczenie. Poza tym jednak warto przeanalizować następujące czynniki:
- częstotliwość użytkowania i dystans do jednorazowego pokonania:
- jeśli możemy założyć, że schodołaz będzie użytkowany okazjonalnie, a do pokonania jest raptem kilka stopni (np. dom kultury, kino czy biurowiec z ogólnie dostępnymi windami i kilkoma schodami w holu) – schodołaz używany w zupełności wystarczy;
- w przypadku zakupu do ośrodka rehabilitacyjnego lub domu seniora, do tego mieszczących się w starszym konstrukcyjnie budynku z wieloma piętrami i schodami – schodołaz używany musiałby być w doskonałym stanie technicznym, żeby warto było rozważyć jego zakup.
- przewidywany czas użytkowania:
- jeśli z góry wiadomo, że schodołaz będzie użytkowany przez określoną ilość czasu, na przykład do momentu przeprowadzenia modernizacji obiektu – warto rozważyć zakup sprzętu używanego.
Jeśli ostatecznie wybór padnie na zakup schodołazu gąsienicowego używanego należy bardzo dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Najlepiej, jeśli sprzedający potwierdza odbyty przegląd techniczny i daje gwarancję na sprzęt. To pozwala sądzić, że będzie on w pełni sprawny i tym samym bezpieczny. Warto zakupić nowy akumulator, ponieważ jedną z najszybciej zużywających się części jest właśnie jednostka zasilająca.