Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej wybrać?

Jaki wybrać wózek inwalidzki dla starszej osoby

Osoby starsze w dzisiejszych czasach muszą radzić sobie z wieloma problemami i trudnościami. Zaawansowany wiek może w znaczącym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo niektórzy seniorzy dodatkowo borykają się z niepełnosprawnością. Jaki wózek inwalidzki jest wówczas najlepszym rozwiązaniem?

 

 

Spis treści

Problemy osób starszych

Jak ułatwić życie osób niepełnosprawnych?

Jazda na wózku inwalidzkim

Parametry wózków inwalidzkich

Jakie są rodzaje wózków inwalidzkich?

Wózek inwalidzki z aluminium

Wózek inwalidzki ręczny

Wózki inwalidzkie o napędzie elektrycznym

Wózek ze stabilizacją głowy i pleców

Wózek z funkcją pionizacji

Dodatkowe wyposażenie wózka

Ile kosztuje wózek inwalidzki?

Jak ciężki powinien być wózek inwalidzki?

Komfort i bezpieczeństwo dla użytkownika

Skuter dla osoby starszej

NFZ – refundacja na zakup wózka

Łatwiejsze życie

Podsumowanie

Problemy osób starszych

Niepełnosprawność to poważny problem, który znacząco przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Swobodne przemieszczanie się jest wówczas utrudnione lub też całkowicie niemożliwe. Wózki inwalidzkie są wówczas rozwiązaniem, które zapewnia dużą mobilność.

Jak ułatwić życie osób niepełnosprawnych?

Dobrze wyposażony wózek inwalidzki jest bez wątpienia czymś, co znacząco jest w stanie ułatwić życie i sprawić, że starsza osoba – w szczególności niepełnosprawna, będzie w stanie się samodzielnie poruszać. Warto postawić na produkty, które będą zarówno solidne jak i komfortowe.

Jazda na wózku inwalidzkim

Wózek przeznaczony jest przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy pomimo swojej niepełnosprawnością chcą żyć aktywnie i móc samodzielnie załatwiać podstawowe sprawy. Obecnie nie ma też problemu z dopasowaniem wózka do swoich indywidualnych potrzeb.

Parametry wózków inwalidzkich

Obecnie oferowane wózki inwalidzkie nadają się zarówno do użytku zewnętrznego jak i wewnętrznego. W całości spełniają oczekiwania użytkownika i są dostępne w wielu wariantach oraz rodzajach. Sprzęt można więc dopasować do swoich potrzeb w stu procentach.

Jakie są rodzaje wózków inwalidzkich?

Na rynku można dostać przeróżne rodzaje wózków inwalidzkich, które można łatwo dopasować do konkretnych potrzeb. Ich nowoczesny design w połączeniu z szeroką gamą dodatkowych funkcji oraz ułatwień sprawia, że życie osób niepełnosprawnych staje się o wiele łatwiejsze.

Wózek inwalidzki z aluminium

Aluminiowe wózki inwalidzkie gwarantują trwałość oraz komfort na odpowiednim poziomie. Dodatkowym plusem jest tapicerka wykonana z nylonu wsuwana w profil aluminiowy, która wzmacnia dodatkowo cały wózek.

Wózek inwalidzki ręczny

Wózki ręczne są zdecydowanie najbardziej popularne zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Warto tutaj wspomnieć też, że istnieją wózki aktywne, które są przeznaczone dla osób które pomimo swojej niepełnosprawności chcą uprawiać sport. Posiadają one wygodne siedzisko oraz oparcie.

Wózki inwalidzkie o napędzie elektrycznym

W przypadku osób starszych doskonałym wyborem jest wózek inwalidzki elektryczny. Sprawdzą się one w przypadku osób, których aparat ruchu jest na tyle uszkodzony, że samodzielne poruszanie się jest wykluczone. Wózki te znajdują zastosowanie zarówno w użytku prywatnym jak i w szpitalach.

Wózek ze stabilizacją głowy i pleców

Odpowiednio wygodne siedzisko, podnóżki oraz podłokietniki są kluczowymi elementami w przypadku wózka, który pozwala dodatkowo na stabilizację głowy i pleców. Plusem jest to, że taki wózek można wykonać na zamówienie – wówczas konstrukcja stworzone jest dokładnie wg wymagań klienta.

Wózek z funkcją pionizacji

Wózek z funkcją pionizacji oraz z odchylanym oparciem to idealne rozwiązanie dla seniorów, którzy borykają z różnego rodzaju schorzeniami układu ruchu. Wózek inwalidzki tego typu daje duże możliwości adaptacyjne w kontekście jego dopasowania do konkretnego użytkownika.

Dodatkowe wyposażenie wózka

Koła przednie umożliwiające jazdę w terenie, odchylane podnóżki, możliwość przewożenia użytkownika w pozycji leżącej, regulacja podłokietników, siedziska czy też wózek inwalidzki z funkcją toalety to przykłady dodatkowego wyposażenia, które przydaje się w wielu przypadkach.

Ile kosztuje wózek inwalidzki?

Wózek inwalidzki to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy tutaj od jego rodzaju, a wózek wyposażony w dodatkowe funkcje będzie odpowiednio droższy.

Jak ciężki powinien być wózek inwalidzki?

Obecnie wózek inwalidzki wcale nie musi być ciężki, by był stabilny i trwale wykonany. Składany lekki wózek sprawdza się lepiej, ponieważ po pierwsze zajmuje mniej miejsca, a po drugie manewrowanie nim jest o wiele prostsze.

Komfort i bezpieczeństwo dla użytkownika

Wózek inwalidzki – dobrze wyposażony i od dobrego producenta gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika i zapewnia mu komfort na najwyższym poziomie. Stylowy design jest również elementem, na który sporo ludzi zwraca uwagę.

Skuter dla osoby starszej

Ciekawą propozycją są również specjalne skutery elektryczne. Taki skuter elektryczny dla niepełnosprawnych przeznaczony jest przede wszystkim dla seniorów. Duże, dobrze amortyzujące koła oraz wygoda siedziska sprawiają, że taki sprzęt doskonale nadaje się na co dzień do miasta.

NFZ – refundacja na zakup wózka

Nie da się ukryć, że wózek inwalidzki to w wielu przypadkach dosyć spory wydatek. Na szczęście można ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, które jest w stanie tutaj znacząco pomóc.

Łatwiejsze życie

Decydując się na wysokiej jakości lekki wózek inwalidzki można bardzo ułatwić sobie codzienne życie. Wykonywanie podstawowych zadań nie będzie stanowiło dużego problemu, dzięki czemu osoby starsze mogą się usamodzielnić. Warto również zwrócić uwagę na dostępność infrastruktury, takiej jak podjazdy dla niepełnosprawnych oraz windy schodowe. Dzięki nim można łatwiej poruszać się po budynkach, pokonywać różne przeszkody i cieszyć się większą niezależnością.

Podsumowanie

Znalezienie odpowiedniego wózka inwalidzkiego dla osoby starszej nie powinno stanowić problemu. Szeroki ich wybór sprawia, że dopasowanie wózka pod dane wymagania jest łatwe i szybkie. Warto postawić na dodatkowe wyposażenie, które ułatwia zarówno poruszanie się, jak i gwarantuje dodatkowy poziom komfortu. W przypadku pokonywania przeszkód, takich jak schody, istnieje również możliwość skorzystania z urządzeń takich jak schodołaz czy podnośnik dla niepełnosprawnych. Ponadto, aby zapewnić odpowiednie warunki rehabilitacji i odpoczynku, można rozważyć łóżko rehabilitacyjne, które pozwoli na komfortowy odpoczynek i pielęgnację. Dzięki temu, osoby starsze będą mogły cieszyć się większą niezależnością i wygodą w codziennym życiu.