Bez kategorii
now browsing by category
Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej wybrać?
Osoby starsze w dzisiejszych czasach muszą radzić sobie z wieloma problemami i trudnościami. Zaawansowany wiek może w znaczącym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo niektórzy seniorzy dodatkowo borykają się z niepełnosprawnością. Jaki wózek inwalidzki jest wówczas najlepszym rozwiązaniem?
Spis treści
Problemy osób starszych
Jak ułatwić życie osób niepełnosprawnych?
Jazda na wózku inwalidzkim
Parametry wózków inwalidzkich
Jakie są rodzaje wózków inwalidzkich?
Wózek inwalidzki z aluminium
Wózek inwalidzki ręczny
Wózki inwalidzkie o napędzie elektrycznym
Wózek ze stabilizacją głowy i pleców
Wózek z funkcją pionizacji
Dodatkowe wyposażenie wózka
Ile kosztuje wózek inwalidzki?
Jak ciężki powinien być wózek inwalidzki?
Komfort i bezpieczeństwo dla użytkownika
Skuter dla osoby starszej
NFZ – refundacja na zakup wózka
Łatwiejsze życie
Podsumowanie
Problemy osób starszych
Niepełnosprawność to poważny problem, który znacząco przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Swobodne przemieszczanie się jest wówczas utrudnione lub też całkowicie niemożliwe. Wózki inwalidzkie są wówczas rozwiązaniem, które zapewnia dużą mobilność.
Jak ułatwić życie osób niepełnosprawnych?
Dobrze wyposażony wózek inwalidzki jest bez wątpienia czymś, co znacząco jest w stanie ułatwić życie i sprawić, że starsza osoba – w szczególności niepełnosprawna, będzie w stanie się samodzielnie poruszać. Warto postawić na produkty, które będą zarówno solidne jak i komfortowe.
Jazda na wózku inwalidzkim
Wózek przeznaczony jest przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy pomimo swojej niepełnosprawnością chcą żyć aktywnie i móc samodzielnie załatwiać podstawowe sprawy. Obecnie nie ma też problemu z dopasowaniem wózka do swoich indywidualnych potrzeb.
Parametry wózków inwalidzkich
Obecnie oferowane wózki inwalidzkie nadają się zarówno do użytku zewnętrznego jak i wewnętrznego. W całości spełniają oczekiwania użytkownika i są dostępne w wielu wariantach oraz rodzajach. Sprzęt można więc dopasować do swoich potrzeb w stu procentach.
Jakie są rodzaje wózków inwalidzkich?
Na rynku można dostać przeróżne rodzaje wózków inwalidzkich, które można łatwo dopasować do konkretnych potrzeb. Ich nowoczesny design w połączeniu z szeroką gamą dodatkowych funkcji oraz ułatwień sprawia, że życie osób niepełnosprawnych staje się o wiele łatwiejsze.
Wózek inwalidzki z aluminium
Aluminiowe wózki inwalidzkie gwarantują trwałość oraz komfort na odpowiednim poziomie. Dodatkowym plusem jest tapicerka wykonana z nylonu wsuwana w profil aluminiowy, która wzmacnia dodatkowo cały wózek.
Wózek inwalidzki ręczny
Wózki ręczne są zdecydowanie najbardziej popularne zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Warto tutaj wspomnieć też, że istnieją wózki aktywne, które są przeznaczone dla osób które pomimo swojej niepełnosprawności chcą uprawiać sport. Posiadają one wygodne siedzisko oraz oparcie.
Wózki inwalidzkie o napędzie elektrycznym
W przypadku osób starszych doskonałym wyborem jest wózek inwalidzki elektryczny. Sprawdzą się one w przypadku osób, których aparat ruchu jest na tyle uszkodzony, że samodzielne poruszanie się jest wykluczone. Wózki te znajdują zastosowanie zarówno w użytku prywatnym jak i w szpitalach.
Wózek ze stabilizacją głowy i pleców
Odpowiednio wygodne siedzisko, podnóżki oraz podłokietniki są kluczowymi elementami w przypadku wózka, który pozwala dodatkowo na stabilizację głowy i pleców. Plusem jest to, że taki wózek można wykonać na zamówienie – wówczas konstrukcja stworzone jest dokładnie wg wymagań klienta.
Wózek z funkcją pionizacji
Wózek z funkcją pionizacji oraz z odchylanym oparciem to idealne rozwiązanie dla seniorów, którzy borykają z różnego rodzaju schorzeniami układu ruchu. Wózek inwalidzki tego typu daje duże możliwości adaptacyjne w kontekście jego dopasowania do konkretnego użytkownika.
Dodatkowe wyposażenie wózka
Koła przednie umożliwiające jazdę w terenie, odchylane podnóżki, możliwość przewożenia użytkownika w pozycji leżącej, regulacja podłokietników, siedziska czy też wózek inwalidzki z funkcją toalety to przykłady dodatkowego wyposażenia, które przydaje się w wielu przypadkach.
Ile kosztuje wózek inwalidzki?
Wózek inwalidzki to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy tutaj od jego rodzaju, a wózek wyposażony w dodatkowe funkcje będzie odpowiednio droższy.
Jak ciężki powinien być wózek inwalidzki?
Obecnie wózek inwalidzki wcale nie musi być ciężki, by był stabilny i trwale wykonany. Składany lekki wózek sprawdza się lepiej, ponieważ po pierwsze zajmuje mniej miejsca, a po drugie manewrowanie nim jest o wiele prostsze.
Komfort i bezpieczeństwo dla użytkownika
Wózek inwalidzki – dobrze wyposażony i od dobrego producenta gwarantuje bezpieczeństwo użytkownika i zapewnia mu komfort na najwyższym poziomie. Stylowy design jest również elementem, na który sporo ludzi zwraca uwagę.
Skuter dla osoby starszej
Ciekawą propozycją są również specjalne skutery elektryczne. Taki skuter elektryczny dla niepełnosprawnych przeznaczony jest przede wszystkim dla seniorów. Duże, dobrze amortyzujące koła oraz wygoda siedziska sprawiają, że taki sprzęt doskonale nadaje się na co dzień do miasta.
NFZ – refundacja na zakup wózka
Nie da się ukryć, że wózek inwalidzki to w wielu przypadkach dosyć spory wydatek. Na szczęście można ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, które jest w stanie tutaj znacząco pomóc.
Łatwiejsze życie
Decydując się na wysokiej jakości lekki wózek inwalidzki można bardzo ułatwić sobie codzienne życie. Wykonywanie podstawowych zadań nie będzie stanowiło dużego problemu, dzięki czemu osoby starsze mogą się usamodzielnić. Warto również zwrócić uwagę na dostępność infrastruktury, takiej jak podjazdy dla niepełnosprawnych oraz windy schodowe. Dzięki nim można łatwiej poruszać się po budynkach, pokonywać różne przeszkody i cieszyć się większą niezależnością.
Podsumowanie
Znalezienie odpowiedniego wózka inwalidzkiego dla osoby starszej nie powinno stanowić problemu. Szeroki ich wybór sprawia, że dopasowanie wózka pod dane wymagania jest łatwe i szybkie. Warto postawić na dodatkowe wyposażenie, które ułatwia zarówno poruszanie się, jak i gwarantuje dodatkowy poziom komfortu. W przypadku pokonywania przeszkód, takich jak schody, istnieje również możliwość skorzystania z urządzeń takich jak schodołaz czy podnośnik dla niepełnosprawnych. Ponadto, aby zapewnić odpowiednie warunki rehabilitacji i odpoczynku, można rozważyć łóżko rehabilitacyjne, które pozwoli na komfortowy odpoczynek i pielęgnację. Dzięki temu, osoby starsze będą mogły cieszyć się większą niezależnością i wygodą w codziennym życiu.
Ile wynosi dofinansowanie do wózka inwalidzkiego?
Obecność wózków inwalidzkich w przestrzeni publicznej nikogo już nie dziwi. Jednak warto zastanowić się nad tym, jak zapewnić osobom niepełnosprawnym dostęp do tych udogodnień. Różne wartości pojazdu z akumulatorem (lub bez) mogą się różnić w zależności od sklepu czy rozwiązania (np. akumulatory żelowe, specjalne środki bezpieczeństwa). Z rozwiązaniem przychodzi dofinansowanie, dzięki któremu poruszanie się na wózkach inwalidzkich na akumulatorze lub ręcznego będzie na wyciągnięcie ręki. Ile wynosi dofinansowanie? Jak możesz je uzyskać? Sprawdź!
Spis treści
Ile kosztuje wózek inwalidzki?
Czy można uzyskać dofinansowanie?
Jak uzyskać dopłatę do wózka inwalidzkiego?
Ile wynosi dofinansowanie?
Co ile należy się dofinansowanie?
Komu przysługuje dofinansowanie?
Jakie wózki inwalidzkie można otrzymać z refundacją?
Wózek inwalidzki manualny (ręczny)
Wózek inwalidzki specjalny (wózek elektryczny)
Wózek inwalidzki aktywny ze stopów lekkich
Kto wystawia wniosek o dofinansowanie?
Podsumowanie
Ile kosztuje wózek inwalidzki?
Ceny za wózek inwalidzki są mocno zróżnicowane. Wiele czynników wpływa na ten fakt. Najtańsze wózki inwalidzkie zaczynają się już od kilkuset złotych. Jednak jeśli interesuje cię zakup wózka elektrycznego to musisz przygotować się na większy wydatek. Na cenę wpływać będzie wiele czynników, jak np.:
- żywotność akumulatora,
- napięcie akumulatora i pojemność akumulatora,
- zastosowane rozwiązania,
- dostępne sposoby ładowania.
Należy pamiętać, że także rodzaj akumulatora (czyli np. akumulatory żelowe, akumulatory kwasowo ołowiowe czy z domieszką elektrolitu) będzie wpływać na ostateczną cenę za pojazd. Jednak jeśli chcesz, aby części były wydajne i gwarantowały nie tylko wygodę przemieszczania, ale także bezpieczeństwo podczas pokonywania kolejnych kilometrów, to nie należy oszczędzać na tym zakupie.
Czy można uzyskać dofinansowanie?
Jak już wiadomo, zakup wózka elektrycznego, wózka ręcznego czy każdego innego rodzaju może nas sporo kosztować. Problem tkwi w tym, że nie każdy może sobie pozwolić na tego rodzaju wydatek (pomimo tego jak bardzo jest potrzebny). Wtedy decydujemy się na szukanie oszczędności (np. wózków używanych). Jednak należy wiedzieć, że w ich przypadku możemy napotkać wiele trudności i problemów, czyli np. proces ładowania akumulatorów żelowych może być wydłużony, wyeksploatowane części mogą spowodować zwarcie. Dlatego nie warto sięgać po wózki o starych akumulatorach.
Jak uzyskać dopłatę do wózka inwalidzkiego?
Aby być w stanie złożyć wniosek o refundację zakupu wózka inwalidzkiego musisz… udać się do lekarza. Możesz umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego, tj. lekarza pierwszego kontaktu a także do lekarza specjalisty (konkretnych specjalizacji). Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie skierowania, na podstawie którego możliwe będzie złożenie wniosku o dofinansowanie. Musisz jednak pamiętać, że lekarz rodzinny nie jest w stanie wystawić skierowania na każdy rodzaj wózka inwalidzkiego. Dlatego przed wizytą warto zastanowić się, jaki wózek Cię interesuje.
Ile wynosi dofinansowanie?
Kwota dofinansowania jest zależna od wielu czynników i co ważne – nie jest ona stała. Co oznacza, że pojazdy mogą być finansowane za pomocą kwot w różnych wysokościach. Ministerstwo Zdrowia i NFZ jest w stanie zapewnić dopłaty do zakupu wózków w kwotach od 600 do 3000 zł. Musisz liczyć się z tym, że kwota dofinansowanie nie pokryje w pełni zakupu. Co wpływa na wysokość przyznanej kwoty? Najmniejsze dofinansowanie przyznawane jest do wózków ręcznych. Z kolei największe do tzw. wózków specjalnych (czyli np. do elektrycznego wózka).
Co ile należy się dofinansowanie?
Warto zdać sobie sprawę z tego, że niestety kwota i częstotliwość dopłaty są ograniczone. Co to oznacza? Że wnioskować o dopłatę na zakup elektroniki lub ręcznego wózka nie możesz zbyt często. Zgodnie z obowiązującymi przepisami NFZ i Ministerstwo Zdrowia mogą zapewnić dofinansowanie w maksymalnej kwocie do 3 tys. zł. Jedna z zastrzeżeniem, że osobom dorosłym przysługuje prawo do wnioskowania o zakup wózka inwalidzkiego raz na cztery lata. Natomiast jeśli chodzi o wózek inwalidzki dziecięcy dla dzieci i osób poniżej 18 roku życia prawo to przysługuje raz na trzy lata.
Komu przysługuje dofinansowanie?
Zastanawiasz się, czy wszyscy mogą skorzystać z dofinansowania do zakupu wózka? Odpowiedź będzie satysfakcjonująca! Niezależnie od tego, czy decydujesz się na wózek inwalidzki elektryczny czy manualny możesz skorzystać z dopłaty. Ważne jest, aby kierować się jedynie zasadą, że zakup wózka elektrycznego lub manualnego ma na celu pomóc osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi swobodnie się poruszać i podnieść komfort i jakość życia. Za sprawą dofinansowania możliwe będzie poprawić codzienne funkcjonowanie tych osób, ale przede wszystkim przywrócić im część samodzielności w poruszaniu się i funkcjonowaniu.
Jakie wózki inwalidzkie można otrzymać z refundacją?
Musisz zdać sobie sprawę z tego, że specyfikacja i rodzaj sprzętu, na jaki będzie przysługiwała refundacja jest ściśle określony, ale także uzależniony od pacjenta. Co to oznacza? Że w przypadku staraniu się o dofinansowanie duże znaczenie ma charakter schorzenia, stan zdrowia pacjenta, a także stopień niepełnosprawności i tym samym stopień samodzielności. Z uwagi na ten fakt dofinansowanie obejmuje co najmniej trzy rodzaje wózków inwalidzkich. Musisz wiedzieć, że jeśli uda Ci się wybrać model, który zmieści się w limicie finansowania, oznacza to, że otrzymamy ten wózek inwalidzki za darmo bez wkładu własnego.
Wózek inwalidzki manualny (ręczny)
Wózek inwalidzki ręczny to jeden z trzech rodzajów wózków, na które możesz starać się o dofinansowanie. Musisz wiedzieć, że właśnie na ten model refundacja przysługuje dzieciom od 3 do 18 roku życia, ale także osobom dorosłym. W przypadku tych drugich konieczne jest zdiagnozowanie i potwierdzenie trwałego ograniczenia samodzielnego poruszania się. W przypadku wózka manualnego o dofinansowanie możesz starać się co 5 lat.
Wózek inwalidzki specjalny (wózek elektryczny)
Te modele wózków inwalidzkich , które spełniają dodatkowe funkcje, takie jak np. stabilizacja pleców oraz pionizacja ciała. Musisz wiedzieć, że ten rodzaj wsparcia dla osób niepełnosprawnych przysługuje osobom dorosłym oraz dzieciom pomiędzy 2 a 18 rokiem życia. Ważne jest jednak stwierdzenie u tych osób schorzeń o podłożu neurologicznym (jak np. porażenia, niedowłady). Do zakupu nie jest wymagany wkład własny. Natomiast o nowy model wózka osoba dorosła może starać się raz na cztery lata.
Wózek inwalidzki aktywny ze stopów lekkich
Wózek inwalidzki aktywny w przypadku dofinansowanie jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży od 3 do 18 roku życia. Także i tutaj niezbędne jest orzeczenie o trwałej niezdolności do samodzielnego poruszania się. Potrzebne będzie jednak oświadczenie, że osoby te mogą poruszać się na wózku samodzielnie, bez pomocy i udziału osób trzecich. W przypadku wózków ze stopów lekkich możesz ubiegać się o dofinansowanie na nowy egzemplarz raz na 4 lata.
Kto wystawia wniosek o dofinansowanie?
Warto wiedzieć, że aby uzyskać dofinansowanie musisz uzyskać zlecenie (czyli skierowanie) na wózek inwalidzki. Tylko skierowanie umożliwi pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie. Musisz wiedzieć, że każde skierowanie na wyroby medyczne wypisuje osoba do tego upoważniona. W przypadku wózka inwalidzkiego będzie to lekarz o konkretnej specjalizacji. Na szczęście nawet lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na podstawie, którego będziesz mógł starać się o refundację. Jednak musisz pamiętać, że zlecenie od lekarza rodzinnego może zostać wystawione tylko na wózek manualny. Jeśli interesuje Cię zakup elektrycznego wózka musisz udać się do lekarza specjalisty (np. ortopedy, onkologa, neurologa, chirurga, lekarza geriatrii lub reumatologa).
Podsumowanie
Z rozwiązaniem na zakup wózka przychodzi dofinansowanie. Dzięki uzyskanym pieniądzom będzie możliwy zakup nowego wózka elektrycznego. Dzięki temu poruszanie się na nowych wózkach inwalidzkich nie będzie już nieosiągalne.
Z rozwiązaniem na zakup wózka przychodzi dofinansowanie. Dzięki uzyskanym pieniądzom będzie możliwy zakup nowego wózka elektrycznego. Dzięki temu poruszanie się na nowych wózkach inwalidzkich nie będzie już nieosiągalne. Ponadto, istnieje szeroka gama akcesoriów do wózków inwalidzkich, które można dostosować do indywidualnych potrzeb.
Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?
Życie osób niepełnosprawnych bez wątpienia jest trudne i wymaga poszczególnych wyrzeczeń. Z tego właśnie powodu istnieje możliwość ubiegania się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, dzięki któremu można liczyć na pewnego rodzaju ulgi i uprawnienia. Aby tego dokonać konieczne jest skierowanie się do odpowiedniego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności i wypełnienie niezbędnych dokumentów oraz wykonanie badań.
Spis treści
Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
Zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności
Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia
Ustalenie stopnia niepełnosprawności
Niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji
Kto może ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
Jakie wyróżnia się stopnie niepełnosprawności?
Przedmioty ortopedyczne do poprawy funkcjonowania organizmu
Uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
Jak długo jest ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
Stopień niepełnosprawności a zatrudnianie osób niepełnosprawnych
Jakie uprawnienia ma osoba niepełnosprawna?
Podsumowanie – jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?
Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
Pierwszym podstawowym zadaniem jeśli chcesz ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności będzie wypełnienie wniosku o wydanie orzeczenia. Dokumenty należy złożyć w stosownym urzędzie do spraw orzekania o niepełnosprawności. Może zdarzyć się tak, że wniosek zostanie odrzucony. Nie musi to jednak oznaczać finału sprawy, ponieważ jeśli nie zgadzasz się z taką decyzją, możesz odwołać się do Wojewódzkiego Zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Dokument należy zaadresować do Wojewódzkiego Zespołu, ale złożyć należy go za pośrednictwem powiatowego zespołu.
Zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności
Zadaniem zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności jest wydanie decyzji na temat tego, czy dana osoba może uzyskać orzeczenie czy też nie. Aby można było tego dokonać, konieczne jest zaświadczenie lekarskie oraz wszelkie niezbędne badania. W niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się wyniki dodatkowych badań diagnostycznych czy też dokumentacja przebiegu leczenia ambulatoryjnego, aby móc lepiej ustalić stopień niepełnosprawności.
W razie konieczności od decyzji Wojewódzkiego Zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności można się odwołać.
Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia
Aby móc otrzymać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności konieczne będzie zaświadczenie lekarskie. Aby je otrzymać należy udać się do swojego lekarza i poprosić o wypełnienie zaświadczenia. Jest ważne 30 dni kalendarzowych licząc od dnia wypełnienia. Warto dołączyć do niego również inne dokumenty, które świadczą o stanie zdrowia – na przykład karty informacyjne leczenia szpitalnego. Wszystko to jest ostatecznie niezbędne do wydania orzeczenia.
Ocena stanu zdrowia przeprowadzana jest przez przewodniczącego składu orzekającego. Dopiero posiadając zaświadczenie od lekarza można złożyć wniosek w zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Ustalenie stopnia niepełnosprawności
Ustalenie niepełnosprawności potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim należy do Wojewódzkiego Zespołu ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności. Od takiego orzeczenia można się odwołać do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, jeśli jest ono niekorzystne. Od otrzymania orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu masz miesiąc na ewentualne odwołanie się od decyzji.
Istotnym elementem wartym odnotowania jest fakt, iż niezależnie od stopnia niepełnosprawności można wykonywać pracę i uzyskać zatrudnienie w zakładach aktywności zawodowej.
Niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji
Niekiedy bywa tak, że osoba niepełnosprawna ma trudności w samodzielnej egzystencji i w celu pełnienia ról społecznych stała opieka nad taką osobą jest koniecznością. W przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności i długotrwałego naruszenia sprawności organizmu nie obejdzie się więc bez podjęcia odpowiednich kroków do tego, by taka osoba miała zapewnione odpowiednie warunki do życia i wszystkie potrzebne artykuły.
Kto może ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
O orzeczenie o niepełnosprawności może ubiegać się osoba, która ukończyła 16 lat. Jeśli chodzi o orzeczenie o niepełnosprawności – podstawą uznania osoby, która nie ukończyła 16 roku życia za niepełnosprawną jest ustalenie, że ma ona do czynienia z naruszoną sprawnością organizmu.
Do określenia stopnia niepełnosprawności konieczne jest zaświadczenie od lekarza. Na jego podstawie następuje wydanie orzeczenia o konkretnym stopniu niepełnosprawności. Po spełnieniu określonych warunków przez wnioskodawcę statusu osoby niepełnosprawnej orzeczenie o niepełnosprawności zostaje wydane stale lub czasowo.
Warto mieć na uwadze również to, że nie każde naruszenie sprawności organizmu stanowi podstawę do wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. O stanie zdrowia decyduje ostatecznie lekarz.
Jakie wyróżnia się stopnie niepełnosprawności?
Wyróżnia się następujące stopnie niepełnosprawności – znaczny, umiarkowany i lekki. W znacznym stopniu niepełnosprawności praca i zdolność do samodzielnej egzystencji są niemożliwe.
W przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się trzy grupy osób z naruszoną sprawnością organizmu – niezdolne do pracy, zdolne do pracy jedynie w zakładach pracy chronionej, wymagające częściowej pomocy innych w celu pełnienia ról społecznych.
W momencie gdy dana osoba jest jedynie częściowo niezdolna do pracy i konieczne jest przekwalifikowanie, wówczas mowa o lekkim stopniu niepełnosprawności.
Przedmioty ortopedyczne do poprawy funkcjonowania organizmu
Należy pamiętać również o tym, że w zależności od stopnia niepełnosprawności istnieje możliwość znaczącej poprawy jakości życia. W lekkim stopniu niepełnosprawności jest to szczególnie dobrze widoczne i różnego rodzaju przedmioty ortopedyczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby są w tym przypadku bardzo przydatne. Warto na nie postawić, tym bardziej że doskonale sprawdzają się w przypadku dzieci.
Niektóre niepełnosprawności można bowiem znacząco ograniczyć, jeśli tylko odpowiednio wcześniej postawi się na właściwe ćwiczenia z wykorzystaniem środków pomocniczych. s
Uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności
Po pozytywnym zatwierdzeniu wszelkich dokumentów, uzyskasz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Należy pamiętać o tym, że orzeczenia organów orzecznictwa rentowego nie stanowią podstawy do wydania przedmiotowych legitymacji. To na posiedzeniu składu orzekającego i na podstawie decyzji przewodniczącego składu orzekającego, czyli lekarza, wydaje się ustalenie lub odmowę ustalenia stopnia niepełnosprawności.
Jak długo jest ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
Orzeczenie o niepełnosprawności może być wydawane czasowo lub też na stałe. W przypadku orzeczeń czasowych i w przypadku złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia w okresie ważności posiadanego orzeczenia, termin sfinalizowania sprawy liczy się od dnia następnego po dniu upływu terminu ważności dotychczasowego orzeczenia.
Stopień niepełnosprawności a zatrudnianie osób niepełnosprawnych
Orzeczenie o niepełnosprawności nie oznacza braku możliwości podjęcia pracy. Możliwość uzyskania odpowiedniego zatrudnienia stoi otworem przed każdym, kto ma możliwość wykonywania pracy i jest do tego chętny.
Osoby mające ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować za pomocą wyposażenia ortopedycznego i innych przedmiotów tego rodzaju jak najbardziej powinny podjąć się zatrudnienia.
W zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pomagają też między innymi urzędy pracy, do których warto zwrócić się o pomoc.
Jakie uprawnienia ma osoba niepełnosprawna?
Legitymacja osoby niepełnosprawnej – orzeczenie jest podstawą do korzystania z systemu ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym. Taka legitymacja upoważnia do korzystania ze ściśle określonych przywilejów pracowniczych. Dotyczy to między innymi krótszego wymiaru czasu pracy, świadczeń rodzinnych czy też dodatkowego urlopu wypoczynkowego.
Jest to więc coś, co daje wiele możliwości i szczególnie przydaje się to przy znacznym stopniu niepełnosprawności. Warto z tego korzystać, by ułatwić sobie życie w dużym stopniu.
Podsumowanie – jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?
W przypadku niepełnosprawności posiadanie orzeczenia jest niezbędne do tego, by móc normalnie funkcjonować i mieć możliwość korzystania z wszelkich udogodnień ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym.
Aby otrzymać orzeczenie konieczne jest uzyskanie pozytywnej decyzji od przewodniczącego składu orzekającego. Możliwe jest to w przypadku niepełnosprawnych w każdym wieku. W świetle przepisów regulujących postępowanie o wydanie orzeczenia istnieje zapis, który jasno określa osoby które nie ukończyły 16 roku życia jako dzieci.
W każdym przypadku dochodzi do wydania oceny stanu zdrowia i na tej podstawie orzeka się konkretny stopień niepełnosprawności.
Uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności to kluczowy krok w zapewnieniu wsparcia i udogodnień dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jednak samo orzeczenie to tylko początek, ponieważ konieczne jest również zapewnienie odpowiednich środków i urządzeń wspomagających, takich jak schodołaz, podjazdy dla niepełnosprawnych, windy schodowe, wózki inwalidzkie (np. wózek inwalidzki elektryczny), podnośnik dla niepełnosprawnych, skuter elektryczny dla niepełnosprawnych czy łóżko rehabilitacyjne. Dzięki nim osoby niepełnosprawne będą miały możliwość pełniejszego uczestnictwa w społeczeństwie i zwiększenia swojej niezależności.
Jak wjechać wózkiem inwalidzkim po schodach?
W budynkach użyteczności publicznej czy to po prostu w przestrzeni miejskiej każdy z nas napotyka schody. Niestety z tym problemem mierzą się także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Czy wiesz, jak pokonać schody na wózku inwalidzkim? Zobacz jakie rozwiązania możesz wybrać ze stosunkowo szerokiej gamy dostępnych rozwiązań.
Spis treści
Charakterystyka wózka inwalidzkiego
Wózki inwalidzkie w przestrzeni publicznej
Bariery architektoniczne
Jak pokonać schody na wózku?
Swobodne manewrowanie w przestrzeni
Schodołaz gąsienicowy
Schodołazy kroczące
Krzesełko schodowe
Podsumowanie
Charakterystyka wózka inwalidzkiego
Wygląd wózka inwalidzkiego nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Podobnie w przypadku obsługi urządzenia. potrzebna jest jedynie chęć i siła własnych mięśni. Jednak warto zdać sobie sprawę, że poruszanie się na wózku inwalidzkim może być nie lada wyzwaniem. Wykonywanie manewrów samym urządzeniem może wymagać od użytkownika czy opiekuna odpowiedniej wiedzy i przemyślenia pewnych kwestii.
Osoby o ograniczonej sprawności fizycznej korzystają z różnych rodzajów wózków inwalidzkich. Jednak warto przy planowaniu przestrzeni miejskiej, w domach jednorodzinnych czy blokach zadbać o to, aby preferencje osoby niepełnosprawnej zostały spełnione.
Wózki inwalidzkie w przestrzeni publicznej
O likwidację barier architektonicznych powinni dbać wszyscy. Aby zapewnić chorym podopiecznym ośrodków, jak i osobom dorosłym samodzielnie funkcjonującym komfort i jakość życia i funkcjonowania. Takie rozwiązania sprawdzają się w różnych sytuacjach. Należą do nich właśnie wózki inwalidzkie, a w nich bardzo popularna forma jaką jest wózek inwalidzki aktywny
Bariery architektoniczne
Najprostsze rozwiązanie z zakresu likwidacji barier architektonicznych to np. likwidacja lub łagodzenie progów. Od rodzaju progów, jakie napotykane są w przestrzeni publicznej zależy to jak osoba niepełnosprawna będzie funkcjonować.
W tym specyficznym otoczeniu ważne jest aby zadbać o to, jak się funkcjonuje. Aby cieszyć urządzeniami się należy wyjść na przeciw potrzebom niepełnosprawnego. To pomoże podnieść komfort życia.
Jak pokonać schody na wózku?
Zatem jak pokonać schody na wózku inwalidzkim? Zastanawiasz się, z jakich rozwiązań warto korzystać? Możesz wybrać podjazdy dla niepełnosprawnych, w tym spośród modeli ramp teleskopowych, ale także bogatej oferty innych rozwiązań. Musisz wiedzieć, że profesjonalne sklepy medyczne to miejsca w których uzyskasz fachową pomoc i wsparcie w wyborze produktów dla ciebie. Ponadto obsługa doradza sprzęt odpowiedni i pomoże w początkowym użytkowaniu urządzenia.
Niestety warto zdać sobie sprawę, że aby przejść schody konieczna będzie niekiedy sprawna fizycznie osoba, która pomoże w zajęciu odpowiedniej pozycji oraz która będzie asekurowała przy pokonywaniu bariery.
Swobodne manewrowanie w przestrzeni
Niezależnie od tego czy poruszasz się na wózku czy o własnych siłach musisz wiedzieć, że komfort wykonywanych działań i prac jest niezwykle ważny.
Niestety bardzo często jest tak, że osoba niepełnosprawna nie jest w stanie samodzielnie pokonać schodów. Co więcej preferencje danej osoby, czy całej grupy osób niepełnosprawnych są pomijane. Choć na rynku dostępne są rozwiązania, które nie tylko pomogą w łagodzeniu wysokości progów, a także ułatwią całościowe funkcjonowanie, to ich obecność jest znikoma.
Schodołaz gąsienicowy
Czy wiesz czym jest schodołaz gąsienicowy? Schodołazy gąsienicowe to urządzenia, które ułatwiają poruszanie się na wózku inwalidzkim. Co to dokładnie oznacza? Że umożliwia podpięcie każdego wózka (z kategorii podstawowej wersji).
Ten rodzaj rozwiązania umożliwia nie tylko sprowadzenie wózka na dół schodów, ale także na górę. Dzięki temu osoby niepełnosprawne nie wymagają pomocy osób trzecich.
Są one proste w obsłudze. Dodatkowo nie wymaga użycia żadnej siły fizycznej, to sprawia że każdy będzie mógł skorzystać. Jego maksymalny udźwig gwarantuje bezpieczeństwo poruszania się. Zaletą schodołazów jest to, że umożliwiają swobodne manewrowanie schodołazem, co sprawia, że korzystanie z budynków użyteczności publicznej jest łatwiejsze.
Zobacz: schodołaz gąsienicowy używany
Schodołaz kroczące
Dużym wyzwaniem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich są wąskie i strome schody. Zastanawiasz się, jak sobie z tym poradzić? Nie wiesz jak swobodnie i bezpiecznie pokonać tę barierę? Innym rodzajem ułatwienia architektonicznego, które sprawdzi się w tej sytuacji i umożliwi złapania odpowiedniego balansu, jest schodołaz kroczący. Można go zamontować zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz domu. Dzięki specyficznemu mechanizmowi działania schodołazy kroczące umożliwią zejście (lub wejście) po stromych i wąskich schodach. Musisz jednak wiedzieć, że ich montaż ma określone parametry i zasady, które muszą zostać spełnione.
Minimalna szerokość schodów nie może być mniejsza niż 60 cm, a kąt ich nachylenia może wynosić nawet około 50 stopni. Urządzenia maja wbudowane akumulatory, co sprawia, że możliwe jest pokonanie nawet do 300 stopni schodów.
Zobacz: schodołaz kroczący używany
Krzesełko schodowe
Aby skutecznie zlikwidować bariery osób niepełnosprawnych warto zastanowić się nad krzesełkiem schodkowym. Dużą zaletą jest to, że może być on umieszczony na wąskich i stromych schodach. Co więcej nie zajmuje on dużo miejsca w przestrzeni, dlatego inne osoby mogą w tym samym czasie swobodnie korzystać ze schodów.
W porównaniu do innych urządzeń tego rodzaju przeznaczonych do transportu osób niepełnosprawnych krzesełka schodowe są stosunkowo najtańsze. Dlatego jeśli zależy Ci na podniesieniu komfortu i jakości życia osób niepełnosprawnych warto skorzystać właśnie z tego konkretnego rozwiązania.
Podsumowanie
Aby każdy mógł bez problemu wjechać wózkiem inwalidzkim w konkretne miejsce ważne jest aby zadbać o to, jak wygląda przestrzeń miejska. To jak powinna wyglądać przestrzeń w mieście, budynkach użyteczności publicznej czy innych ważnych miejscach powinno być konsultowane i konfrontowane z potrzebami osób niepełnosprawnych.
Choć niekiedy jest to kosztowne rozwiązanie warto zdać sobie sprawę z tego, że jest to ważne. Aby przy wprowadzaniu wózka inwalidzkiego nie pomagały osoby trzecie warto skorzystać z rozwiązań, których obsługa ułatwi funkcjonowaniu osób poruszających się na wózku.
Jakie są stopnie niepełnosprawności?
Niepełnosprawność wpływa zarówno na funkcjonowanie jednostki, jak i na całe społeczeństwo. Jest to poważny problem każdej grupy i struktury społecznej. Zgodnie z obowiązującym prawem możemy wyróżnić trzy stopnie niepełnosprawności. Jednak, aby móc potwierdzić status osoby niepełnosprawnej, niezbędne jest uzyskanie orzeczenia od Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Sprawdź, jakie są stopnie niepełnosprawności i czym się wyróżniają.
Spis treści
Niepełnosprawność – co to?
Stopnie niepełnosprawności
Orzeczenia o niepełnosprawności
Jak orzekać o niepełnosprawności?
Trzy stopnie niepełnosprawności
Znaczny stopień niepełnosprawności
Umiarkowany stopień niepełnosprawności
Lekki stopień niepełnosprawności
Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności
Niepełnosprawność a niezdolność do pracy
Stopnie niepełnosprawności – podsumowanie
Niepełnosprawność – co to?
Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepełnosprawnością nazwiemy ograniczenie lub brak zdolności do wykonywania różnych czynności w sposób (i/lub w zakresie) uważanym powszechnie za normalny. Niepełnosprawność może wynikać zarówno z uszkodzenia, jak i upośledzenia funkcji organizmu.
Niepełnosprawność dotyczyć będzie zarówno kwestii medycznych, jak i społecznych. W przypadku ujęcia medycznego, niepełnosprawnością nazwiemy stan, w którym występują pewne ograniczenia dotyczące prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Często wynikają one z pogorszenia sprawności funkcji fizycznych, psychicznych bądź umysłowych (mówimy również o stopniu uniemożliwiającym zaspokajanie podstawowych potrzeb lub wymagającym tylko częściowej pomocy). Z kolei ujęcie społeczne dotyczy trudności w pełnym i sprawnym funkcjonowaniu w społeczeństwie lub grupie. Niepełnosprawność może dotyczyć zarówno funkcji poznawczych, jak i fizycznych – np. mówienie, chodzenie, myślenie, pamięć, zadania w zakresie higieny osobistej, przeszkody w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Uniemożliwia też wykonywanie pracy (mówimy o całkowitej niezdolności lub częściowej niezdolności), czasem wymaga rehabilitacji zawodowej, posiadania przedstawiciela ustawowego oraz pracy w warunkach pracy chronionej.
Stopnie niepełnosprawności
Obowiązujące i respektowane przez międzynarodowe organizacje oraz systemy prawne postrzeganie niepełnosprawności obejmuje trzy stopnie niepełnosprawności. Wyróżniamy stopień niepełnosprawności:
- lekki,
- umiarkowany,
- znaczny.
Warto pamiętać, że osoby z niepełnosprawnością mogą być równocześnie z pełną sprawnością psychiczną. Osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności tym są różne od znacznego stopnia niepełnosprawności, że odczuwają skutki naruszenia sprawności organizmu, ale są zdolne do pełnienia różnych ról społecznych.
Orzeczenia o niepełnosprawności
Zastanawiasz się, jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności? Ważne jest, aby pamiętać, że w celu wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy udać się do właściwego dla problemy organu.
Wydawaniem orzeczeń dotyczących niepełnosprawności zajmuje się powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Dokumenty wydawane są osobom powyżej 16 roku życia. Zgodnie z takim oświadczeniem, zainteresowana osoba otrzyma orzeczenie o niepełnosprawności na podstawie którego ocenić można będzie w jakim stopniu nasilenia jest jego niepełnosprawność. Osoba niepełnosprawna może wziąć udział w postępowaniu odwoławczym, jeśli decyzja nie była pomyślna i np. nie może pracować w warunkach pracy chronionej.
Należy pamiętać, że posiadanie orzeczenie o niepełnosprawności uprawnia takie osoby do korzystania z różnego rodzaju ulg, świadczeń z zakładu ubezpieczeń społecznych i udogodnień w życiu codziennym oraz zawodowym. Istotne jest tu ważne orzeczenie organu rentowego dla osób niepełnosprawnych.
Jak orzekać o niepełnosprawności?
Zatem, jak wygląda proces orzekania o niepełnosprawności? Należy pamiętać, że proces ten jest dwuetapowy i dwuinstancyjny. Co to oznacza? Że w proces orzekania zaangażowane są zarówno powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (pierwsza instancja) oraz wojewódzkie zespoły (druga instancja).
W posiedzeniu obu zespołów uczestniczy co najmniej dwoje pracowników. Co najmniej jeden z nich powinien być lekarzem. Drugim z kolei może być:
- pedagog,
- psycholog,
- pracownik socjalny,
- doradca zawodowy,
- inny lekarz.
Z kolei sprawdzanie i weryfikowanie prawidłowości orzekania następuje przez organy administracji publicznej.
Trzy stopnie niepełnosprawności
Podział na trzy stopnie niepełnosprawności umożliwia sprawny podział i weryfikację problemów, z którymi borykają się ludzie. Stopnie niepełnosprawności różnią się między sobą stopniem zaawansowania trudności i niemożności w wykonywaniu czynności samoobsługowych i innych związanych z codziennymi lub zawodowymi obowiązkami.
Należy pamiętać, że niepełnosprawność może zostać orzeknięta tymczasowo lub na stałe. Zawsze może nastąpić poprawa stanu zdrowia. Decyzję podejmuje organ nadzorujący postępowanie na podstawie poziomu funkcjonowania osoby zainteresowanej orzeczeniem.
Znaczny stopień niepełnosprawności
Ten stopień niepełnosprawności najczęściej diagnozowany jest u osób, które w swojej historii zmagały się z naruszeniem sprawności organizmu. Co więcej, te osoby nie są zdolne do pracy. Znaczny stopień niepełnosprawności to także konieczność długotrwałej opieki, której zadaniem jest pomaganie w pełnieniu ról społecznych oraz samodzielnej egzystencji.
Musisz pamiętać, że uzyskanie stopnia niepełnosprawności w stopniu znacznym nie wyklucza możliwości zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że osoba z takim orzeczeniem nie będzie funkcjonować w stopniu zadowalającym samodzielnie. Podstawowe czynności związane z samoobsługą mogą być trudne, a w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych konieczna może być obecność osoby trzeciej, a także sprzęt dla niepełnosprawnych ruchowo, do którego możemy zaliczyć m.in. wózki inwalidzkie, schodołaz czy windy schodowe.
Umiarkowany stopień niepełnosprawności
Z kolei do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osoby, które wyróżniają się naruszoną sprawnością organizmu, są zdolne do wykonywania pracy zarobkowej. Ważne jest, aby pamiętać, że stanowisko pracy powinno być przystosowane odpowiednio do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Lekki stopień niepełnosprawności
Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osoby niepełnosprawne, u których naruszenie sprawności organizmu obniża zdolność wykonywania pracy. Osoba z w stopniu lekkim może mieć także ograniczenia w pełnieniu ról społecznych. W tym celu stosuje się różne rozwiązania, jak np. przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze, które mają ułatwić wykonywanie obowiązków.
Niezależnie od stopnia niepełnosprawności orzeczenie może zostać wydane na czas określony. W zależności od poprawy stanu zdrowia i procesu leczenia może zostać ono zmienione. Należy pamiętać, że każde pogorszenie stanu zdrowia, ale także jego poprawa może skutkować nowym postępowaniem dotyczącym orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności
Co zrobić wtedy, gdy decyzja orzekająca o stopniu niepełnosprawności jest dla nas niekorzystna? Co można wtedy zrobić? Rozwiązaniem jest odwołanie się od otrzymanej decyzji. Dzięki temu możemy zyskać przestrzeń do ponownego rozpatrzenia wniosku oraz w rezultacie zmianę decyzji orzekającej.
Jeśli zdecydujesz się na złożenie odwołania od decyzji musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim istotny jest termin złożenia odwołania. Powinno to nastąpić nie później niż 14 dni od daty otrzymania orzeczenia. Musisz pamiętać, że odwołanie dotyczące uzyskanej informacji na temat orzeczenia należy wnieść za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. W ten sposób wniosek trafi na nowo na drogę orzekania i możliwe jest uzyskanie wyniku sprzyjającego dla siebie.
Niepełnosprawność a niezdolność do pracy
Musisz pamiętać, że orzeczenie o niepełnosprawności a niezdolność do pracy to dwie różne rzeczy. Choć odróżnienie tych pojęcia niepełnosprawności od niezdolności do pracy jest niekiedy trudne, to warto pamiętać, że jest bardzo ważne.
Z definicji niepełnosprawność to naruszenie sprawności organizmu oraz ograniczenie w wypełnianiu adekwatnych ról społecznych. Wyróżniamy trzy rodzaje: znaczny, umiarkowany i lekki. Z kolej niezdolność do pracy to całkowite lub częściowe utracenie zdolności do pracy. Jest ono wynikiem naruszenia sprawności organizmu i co ważne – nie rokuje odzyskania po przekwalifikowaniu. Tutaj decyzję orzekającą wystawiają lekarze ZUS. Niezdolność do pracy również jest wystawiana na trzy stopniowej skali. Musisz pamiętać, że w ramach orzeczenia o niezdolności do pracy istnieje możliwość ubiegania o specjalną rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jest to tzw.:
- renta wypadkowa,
- renta socjalna,
- renta szkoleniowa.
Kluczowe jest, aby zapamiętać, że choć uzyskanie decyzji o niezdolności do pracy jest równoznaczne z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, to niestety ta zależność nigdy nie działa na odwrót. Co oznacza, że możesz po wypadku w wyniku, którego uzyskałeś stopień niepełnosprawności, nadal wykonywać swoje obowiązku zawodowe – np. po wypadku ze złamaną nogą, możesz pracować przy komputerze w biurze. Osoby posiadające naruszoną sprawność fizyczną mogą pracować podobnie do osób o podobnych kwalifikacjach zawodowych (często tworzone są specjalnie przez pracodawcę stanowiska pracy dla tych osób, w myśl przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) czy wykonywać obowiązki gospodarstwa domowego.
Stopnie niepełnosprawności – podsumowanie
Orzeczenie o niepełnosprawności wydawane są w trzech stopniach – lekkim, umiarkowanym i znacznym. Warto pamiętać, że decyzje dla osób niepełnosprawnych wydawane są przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności.
W zależności od tego, jak zaawansowane jest naruszenie sprawności oraz trudności w wykonywaniu pracy, w pełnieniu ról społecznych, samodzielnej egzystencji, taki stopień niepełnosprawności jest nadawany osobom zainteresowanym. Potrójna skala oceny i orzecznictwa sprawia, że możliwe jest lepsze dopasowanie problemów i trudności osób, do obowiązującej rzeczywistości prawnej.
Dowiedz się także o: