Ile wynosi dofinansowanie do wózka inwalidzkiego?
Obecność wózków inwalidzkich w przestrzeni publicznej nikogo już nie dziwi. Jednak warto zastanowić się nad tym, jak zapewnić osobom niepełnosprawnym dostęp do tych udogodnień. Różne wartości pojazdu z akumulatorem (lub bez) mogą się różnić w zależności od sklepu czy rozwiązania (np. akumulatory żelowe, specjalne środki bezpieczeństwa). Z rozwiązaniem przychodzi dofinansowanie, dzięki któremu poruszanie się na wózkach inwalidzkich na akumulatorze lub ręcznego będzie na wyciągnięcie ręki. Ile wynosi dofinansowanie? Jak możesz je uzyskać? Sprawdź!
Spis treści
Ile kosztuje wózek inwalidzki?
Czy można uzyskać dofinansowanie?
Jak uzyskać dopłatę do wózka inwalidzkiego?
Ile wynosi dofinansowanie?
Co ile należy się dofinansowanie?
Komu przysługuje dofinansowanie?
Jakie wózki inwalidzkie można otrzymać z refundacją?
Wózek inwalidzki manualny (ręczny)
Wózek inwalidzki specjalny (wózek elektryczny)
Wózek inwalidzki aktywny ze stopów lekkich
Kto wystawia wniosek o dofinansowanie?
Podsumowanie
Ile kosztuje wózek inwalidzki?
Ceny za wózek inwalidzki są mocno zróżnicowane. Wiele czynników wpływa na ten fakt. Najtańsze wózki inwalidzkie zaczynają się już od kilkuset złotych. Jednak jeśli interesuje cię zakup wózka elektrycznego to musisz przygotować się na większy wydatek. Na cenę wpływać będzie wiele czynników, jak np.:
- żywotność akumulatora,
- napięcie akumulatora i pojemność akumulatora,
- zastosowane rozwiązania,
- dostępne sposoby ładowania.
Należy pamiętać, że także rodzaj akumulatora (czyli np. akumulatory żelowe, akumulatory kwasowo ołowiowe czy z domieszką elektrolitu) będzie wpływać na ostateczną cenę za pojazd. Jednak jeśli chcesz, aby części były wydajne i gwarantowały nie tylko wygodę przemieszczania, ale także bezpieczeństwo podczas pokonywania kolejnych kilometrów, to nie należy oszczędzać na tym zakupie.
Czy można uzyskać dofinansowanie?
Jak już wiadomo, zakup wózka elektrycznego, wózka ręcznego czy każdego innego rodzaju może nas sporo kosztować. Problem tkwi w tym, że nie każdy może sobie pozwolić na tego rodzaju wydatek (pomimo tego jak bardzo jest potrzebny). Wtedy decydujemy się na szukanie oszczędności (np. wózków używanych). Jednak należy wiedzieć, że w ich przypadku możemy napotkać wiele trudności i problemów, czyli np. proces ładowania akumulatorów żelowych może być wydłużony, wyeksploatowane części mogą spowodować zwarcie. Dlatego nie warto sięgać po wózki o starych akumulatorach.
Jak uzyskać dopłatę do wózka inwalidzkiego?
Aby być w stanie złożyć wniosek o refundację zakupu wózka inwalidzkiego musisz… udać się do lekarza. Możesz umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego, tj. lekarza pierwszego kontaktu a także do lekarza specjalisty (konkretnych specjalizacji). Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie skierowania, na podstawie którego możliwe będzie złożenie wniosku o dofinansowanie. Musisz jednak pamiętać, że lekarz rodzinny nie jest w stanie wystawić skierowania na każdy rodzaj wózka inwalidzkiego. Dlatego przed wizytą warto zastanowić się, jaki wózek Cię interesuje.
Ile wynosi dofinansowanie?
Kwota dofinansowania jest zależna od wielu czynników i co ważne – nie jest ona stała. Co oznacza, że pojazdy mogą być finansowane za pomocą kwot w różnych wysokościach. Ministerstwo Zdrowia i NFZ jest w stanie zapewnić dopłaty do zakupu wózków w kwotach od 600 do 3000 zł. Musisz liczyć się z tym, że kwota dofinansowanie nie pokryje w pełni zakupu. Co wpływa na wysokość przyznanej kwoty? Najmniejsze dofinansowanie przyznawane jest do wózków ręcznych. Z kolei największe do tzw. wózków specjalnych (czyli np. do elektrycznego wózka).
Co ile należy się dofinansowanie?
Warto zdać sobie sprawę z tego, że niestety kwota i częstotliwość dopłaty są ograniczone. Co to oznacza? Że wnioskować o dopłatę na zakup elektroniki lub ręcznego wózka nie możesz zbyt często. Zgodnie z obowiązującymi przepisami NFZ i Ministerstwo Zdrowia mogą zapewnić dofinansowanie w maksymalnej kwocie do 3 tys. zł. Jedna z zastrzeżeniem, że osobom dorosłym przysługuje prawo do wnioskowania o zakup wózka inwalidzkiego raz na cztery lata. Natomiast jeśli chodzi o wózek inwalidzki dziecięcy dla dzieci i osób poniżej 18 roku życia prawo to przysługuje raz na trzy lata.
Komu przysługuje dofinansowanie?
Zastanawiasz się, czy wszyscy mogą skorzystać z dofinansowania do zakupu wózka? Odpowiedź będzie satysfakcjonująca! Niezależnie od tego, czy decydujesz się na wózek inwalidzki elektryczny czy manualny możesz skorzystać z dopłaty. Ważne jest, aby kierować się jedynie zasadą, że zakup wózka elektrycznego lub manualnego ma na celu pomóc osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi swobodnie się poruszać i podnieść komfort i jakość życia. Za sprawą dofinansowania możliwe będzie poprawić codzienne funkcjonowanie tych osób, ale przede wszystkim przywrócić im część samodzielności w poruszaniu się i funkcjonowaniu.
Jakie wózki inwalidzkie można otrzymać z refundacją?
Musisz zdać sobie sprawę z tego, że specyfikacja i rodzaj sprzętu, na jaki będzie przysługiwała refundacja jest ściśle określony, ale także uzależniony od pacjenta. Co to oznacza? Że w przypadku staraniu się o dofinansowanie duże znaczenie ma charakter schorzenia, stan zdrowia pacjenta, a także stopień niepełnosprawności i tym samym stopień samodzielności. Z uwagi na ten fakt dofinansowanie obejmuje co najmniej trzy rodzaje wózków inwalidzkich. Musisz wiedzieć, że jeśli uda Ci się wybrać model, który zmieści się w limicie finansowania, oznacza to, że otrzymamy ten wózek inwalidzki za darmo bez wkładu własnego.
Wózek inwalidzki manualny (ręczny)
Wózek inwalidzki ręczny to jeden z trzech rodzajów wózków, na które możesz starać się o dofinansowanie. Musisz wiedzieć, że właśnie na ten model refundacja przysługuje dzieciom od 3 do 18 roku życia, ale także osobom dorosłym. W przypadku tych drugich konieczne jest zdiagnozowanie i potwierdzenie trwałego ograniczenia samodzielnego poruszania się. W przypadku wózka manualnego o dofinansowanie możesz starać się co 5 lat.
Wózek inwalidzki specjalny (wózek elektryczny)
Te modele wózków inwalidzkich , które spełniają dodatkowe funkcje, takie jak np. stabilizacja pleców oraz pionizacja ciała. Musisz wiedzieć, że ten rodzaj wsparcia dla osób niepełnosprawnych przysługuje osobom dorosłym oraz dzieciom pomiędzy 2 a 18 rokiem życia. Ważne jest jednak stwierdzenie u tych osób schorzeń o podłożu neurologicznym (jak np. porażenia, niedowłady). Do zakupu nie jest wymagany wkład własny. Natomiast o nowy model wózka osoba dorosła może starać się raz na cztery lata.
Wózek inwalidzki aktywny ze stopów lekkich
Wózek inwalidzki aktywny w przypadku dofinansowanie jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży od 3 do 18 roku życia. Także i tutaj niezbędne jest orzeczenie o trwałej niezdolności do samodzielnego poruszania się. Potrzebne będzie jednak oświadczenie, że osoby te mogą poruszać się na wózku samodzielnie, bez pomocy i udziału osób trzecich. W przypadku wózków ze stopów lekkich możesz ubiegać się o dofinansowanie na nowy egzemplarz raz na 4 lata.
Kto wystawia wniosek o dofinansowanie?
Warto wiedzieć, że aby uzyskać dofinansowanie musisz uzyskać zlecenie (czyli skierowanie) na wózek inwalidzki. Tylko skierowanie umożliwi pozytywne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie. Musisz wiedzieć, że każde skierowanie na wyroby medyczne wypisuje osoba do tego upoważniona. W przypadku wózka inwalidzkiego będzie to lekarz o konkretnej specjalizacji. Na szczęście nawet lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na podstawie, którego będziesz mógł starać się o refundację. Jednak musisz pamiętać, że zlecenie od lekarza rodzinnego może zostać wystawione tylko na wózek manualny. Jeśli interesuje Cię zakup elektrycznego wózka musisz udać się do lekarza specjalisty (np. ortopedy, onkologa, neurologa, chirurga, lekarza geriatrii lub reumatologa).
Podsumowanie
Z rozwiązaniem na zakup wózka przychodzi dofinansowanie. Dzięki uzyskanym pieniądzom będzie możliwy zakup nowego wózka elektrycznego. Dzięki temu poruszanie się na nowych wózkach inwalidzkich nie będzie już nieosiągalne.
Z rozwiązaniem na zakup wózka przychodzi dofinansowanie. Dzięki uzyskanym pieniądzom będzie możliwy zakup nowego wózka elektrycznego. Dzięki temu poruszanie się na nowych wózkach inwalidzkich nie będzie już nieosiągalne. Ponadto, istnieje szeroka gama akcesoriów do wózków inwalidzkich, które można dostosować do indywidualnych potrzeb.