Jak wjechać wózkiem inwalidzkim po schodach?
W budynkach użyteczności publicznej czy to po prostu w przestrzeni miejskiej każdy z nas napotyka schody. Niestety z tym problemem mierzą się także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Czy wiesz, jak pokonać schody na wózku inwalidzkim? Zobacz jakie rozwiązania możesz wybrać ze stosunkowo szerokiej gamy dostępnych rozwiązań.
Spis treści
Charakterystyka wózka inwalidzkiego
Wózki inwalidzkie w przestrzeni publicznej
Bariery architektoniczne
Jak pokonać schody na wózku?
Swobodne manewrowanie w przestrzeni
Schodołaz gąsienicowy
Schodołazy kroczące
Krzesełko schodowe
Podsumowanie
Charakterystyka wózka inwalidzkiego
Wygląd wózka inwalidzkiego nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Podobnie w przypadku obsługi urządzenia. potrzebna jest jedynie chęć i siła własnych mięśni. Jednak warto zdać sobie sprawę, że poruszanie się na wózku inwalidzkim może być nie lada wyzwaniem. Wykonywanie manewrów samym urządzeniem może wymagać od użytkownika czy opiekuna odpowiedniej wiedzy i przemyślenia pewnych kwestii.
Osoby o ograniczonej sprawności fizycznej korzystają z różnych rodzajów wózków inwalidzkich. Jednak warto przy planowaniu przestrzeni miejskiej, w domach jednorodzinnych czy blokach zadbać o to, aby preferencje osoby niepełnosprawnej zostały spełnione.
Wózki inwalidzkie w przestrzeni publicznej
O likwidację barier architektonicznych powinni dbać wszyscy. Aby zapewnić chorym podopiecznym ośrodków, jak i osobom dorosłym samodzielnie funkcjonującym komfort i jakość życia i funkcjonowania. Takie rozwiązania sprawdzają się w różnych sytuacjach. Należą do nich właśnie wózki inwalidzkie, a w nich bardzo popularna forma jaką jest wózek inwalidzki aktywny
Bariery architektoniczne
Najprostsze rozwiązanie z zakresu likwidacji barier architektonicznych to np. likwidacja lub łagodzenie progów. Od rodzaju progów, jakie napotykane są w przestrzeni publicznej zależy to jak osoba niepełnosprawna będzie funkcjonować.
W tym specyficznym otoczeniu ważne jest aby zadbać o to, jak się funkcjonuje. Aby cieszyć urządzeniami się należy wyjść na przeciw potrzebom niepełnosprawnego. To pomoże podnieść komfort życia.
Jak pokonać schody na wózku?
Zatem jak pokonać schody na wózku inwalidzkim? Zastanawiasz się, z jakich rozwiązań warto korzystać? Możesz wybrać podjazdy dla niepełnosprawnych, w tym spośród modeli ramp teleskopowych, ale także bogatej oferty innych rozwiązań. Musisz wiedzieć, że profesjonalne sklepy medyczne to miejsca w których uzyskasz fachową pomoc i wsparcie w wyborze produktów dla ciebie. Ponadto obsługa doradza sprzęt odpowiedni i pomoże w początkowym użytkowaniu urządzenia.
Niestety warto zdać sobie sprawę, że aby przejść schody konieczna będzie niekiedy sprawna fizycznie osoba, która pomoże w zajęciu odpowiedniej pozycji oraz która będzie asekurowała przy pokonywaniu bariery.
Swobodne manewrowanie w przestrzeni
Niezależnie od tego czy poruszasz się na wózku czy o własnych siłach musisz wiedzieć, że komfort wykonywanych działań i prac jest niezwykle ważny.
Niestety bardzo często jest tak, że osoba niepełnosprawna nie jest w stanie samodzielnie pokonać schodów. Co więcej preferencje danej osoby, czy całej grupy osób niepełnosprawnych są pomijane. Choć na rynku dostępne są rozwiązania, które nie tylko pomogą w łagodzeniu wysokości progów, a także ułatwią całościowe funkcjonowanie, to ich obecność jest znikoma.
Schodołaz gąsienicowy
Czy wiesz czym jest schodołaz gąsienicowy? Schodołazy gąsienicowe to urządzenia, które ułatwiają poruszanie się na wózku inwalidzkim. Co to dokładnie oznacza? Że umożliwia podpięcie każdego wózka (z kategorii podstawowej wersji).
Ten rodzaj rozwiązania umożliwia nie tylko sprowadzenie wózka na dół schodów, ale także na górę. Dzięki temu osoby niepełnosprawne nie wymagają pomocy osób trzecich.
Są one proste w obsłudze. Dodatkowo nie wymaga użycia żadnej siły fizycznej, to sprawia że każdy będzie mógł skorzystać. Jego maksymalny udźwig gwarantuje bezpieczeństwo poruszania się. Zaletą schodołazów jest to, że umożliwiają swobodne manewrowanie schodołazem, co sprawia, że korzystanie z budynków użyteczności publicznej jest łatwiejsze.
Zobacz: schodołaz gąsienicowy używany
Schodołaz kroczące
Dużym wyzwaniem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich są wąskie i strome schody. Zastanawiasz się, jak sobie z tym poradzić? Nie wiesz jak swobodnie i bezpiecznie pokonać tę barierę? Innym rodzajem ułatwienia architektonicznego, które sprawdzi się w tej sytuacji i umożliwi złapania odpowiedniego balansu, jest schodołaz kroczący. Można go zamontować zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz domu. Dzięki specyficznemu mechanizmowi działania schodołazy kroczące umożliwią zejście (lub wejście) po stromych i wąskich schodach. Musisz jednak wiedzieć, że ich montaż ma określone parametry i zasady, które muszą zostać spełnione.
Minimalna szerokość schodów nie może być mniejsza niż 60 cm, a kąt ich nachylenia może wynosić nawet około 50 stopni. Urządzenia maja wbudowane akumulatory, co sprawia, że możliwe jest pokonanie nawet do 300 stopni schodów.
Zobacz: schodołaz kroczący używany
Krzesełko schodowe
Aby skutecznie zlikwidować bariery osób niepełnosprawnych warto zastanowić się nad krzesełkiem schodkowym. Dużą zaletą jest to, że może być on umieszczony na wąskich i stromych schodach. Co więcej nie zajmuje on dużo miejsca w przestrzeni, dlatego inne osoby mogą w tym samym czasie swobodnie korzystać ze schodów.
W porównaniu do innych urządzeń tego rodzaju przeznaczonych do transportu osób niepełnosprawnych krzesełka schodowe są stosunkowo najtańsze. Dlatego jeśli zależy Ci na podniesieniu komfortu i jakości życia osób niepełnosprawnych warto skorzystać właśnie z tego konkretnego rozwiązania.
Podsumowanie
Aby każdy mógł bez problemu wjechać wózkiem inwalidzkim w konkretne miejsce ważne jest aby zadbać o to, jak wygląda przestrzeń miejska. To jak powinna wyglądać przestrzeń w mieście, budynkach użyteczności publicznej czy innych ważnych miejscach powinno być konsultowane i konfrontowane z potrzebami osób niepełnosprawnych.
Choć niekiedy jest to kosztowne rozwiązanie warto zdać sobie sprawę z tego, że jest to ważne. Aby przy wprowadzaniu wózka inwalidzkiego nie pomagały osoby trzecie warto skorzystać z rozwiązań, których obsługa ułatwi funkcjonowaniu osób poruszających się na wózku.